logo
social
Ielūdzam uz kartupeļu dienām!
Pievienots: 15.07.2011

                                    Attels1.jpg

APP "Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts" sadarbībā ar SIA "Aloja Agro'' 2011.gada 18.augustā ielūdz interesentus uz  firmas "Europlant" kartupeļu dienu.

Gaidīsim kartupeļu audzētājus un visus interesentus 18. augustā plkst. 10:00 Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtā. Kartupeļu audzētāju un pārstrādes sabiedrības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle informēs semināra dalībniekus par situāciju kartupeļu audzēšanas nozarē Latvijā.  Par firmas "Eiroplant" pārstāvētajām kartupeļu šķirnēm stāstīs tās pārstāvis no Vācijas, savukārt SIA "Aloja Agro" valdes loceklis Jānis Vārpa sniegs informāciju par  kartupeļu šķirņu sēklas piedāvājumu Latvijā.

Pasākuma norises laikā plānota:

 • kartupeļu šķirņu demonstrējumu apskate uz lauka,
 • kartupeļu audzētāju pieredzes apmaiņa, speciālistu konsultācijas;
 • kartupeļu degustācija.

Sīkāku pasākuma programmu skatīt šeit.


                  


Lauku dienas pavadītas!
Pievienots: 05.07.2011

Paldies visiem, kuri apmeklēja šī gada  Lauku dienu semināru Stendē! Priecājamies, ka ciemiņu bija necerēti daudz, un ceram, ka šī tikšanās deva ikvienam no Jums jaunas ierosmes turpmākam darbam. Vēlam visiem jauku  vasaru un bagātu ražu!

Vēl šajā vasarā lauksaimniekus gaidīsim uz Kartupeļu dienu Stendē, kas Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtā norisināsies 18. augustā sadarbībā  ar SIA Aloja Agro!

 
 
 
000_0349.JPG

Šeit varat iepazīties ar Lauku dienās prezentēto pētnieces L.Bergas prezentāciju par ERAF līdzfinansēto projektu „Vietējas izcelsmes graudaugu sugu potenciāla izvērtēšana un šķirņu iegūšana izmantošanai īpašas diētiskās pārtikas produktu ieguvē": ERAF_083_08.07.2011.pdf


Lauku dienas 2011
Pievienots: 16.06.2011

Kā ikkatru gadu arī šajā vasarā ikviens interesents var droši doties uz Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtu, lai skatītu un novērtētu laukaugu sējumos iekārtotos izmēģinājumu lauciņos un šķirņu pavairojumos.

Institūts ikgadējām Lauku dienām durvis vērs no 4. līdz 8. jūlijam.

Pasākumiem bagātākā dienā – lauku seminārs plānots 5. jūlijā. Šī gada aktuālā tēma seminārā

"Ziemāji – likumsakarības un pārsteigumi"

Diskusijās centīsimies noskaidrot zinātnieku, nozares ekspertu un lauksaimnieku domas par pagājušās ziemas sagādātajiem pārsteigumiem. Ikviens varēs uzzināt arī ko jaunu par šajā gadā institūtā īstenot uzsāktajiem pētījumu projektiem, kā arī novērtēt vasarāju labību un kartupeļu šķirņu kolekcijas. Semināra sākums plkst.10.00 pie institūta laboratorijas ēkas. Semināra norises gaitu skatīt šeit.Pavasara seminārs 2011
Pievienots: 14.03.2011

„Kāda sēkla - tāda raža” majaslapai3.bmp

Aicinām Jūs piedalīties ikgadējā graudu/sēklu audzētāju
tikšanās reizē
Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtā
š.g. 29. martā plkst. 10.00Semināra dienas kārtība:

10.00. – 10.30 Dalībnieku reģistrācija un rīta kafija
10.30 – 10.40 Semināra atklāšana (Sanita Zute, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta direktore)
10.40 – 11.00 Jaunumi sēklu aprites likumā (Olita Vigule, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vadītāja)
11.00 – 11.20 Jaunumi no Latvijas sēklaudzētāju asociācijas (Sanita Zute, LSA prezidente)
11.20 – 11.50 Jaunumi Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtā (Vija Strazdiņa, selekcijas nodaļas vadītāja; sēklas piedāvājums ‘Pavasaris - 2011 Stendē’, Lidija Vojevoda, sēklkopības nodaļas vadītāja)
11.50 – 12.20 Kafijas pauze, pusdienas
12.20 – 12.40 Jaunumi Latvijas graudu tirgū (Edgars Ruža, Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības „LATRAPS” izpilddirektors)
12.40 – 13.20 Sēklaudzētāju pieredze (Modris Villa, z/s ‘Zemgaļi’; Uldis Vangalis, z/s ‘Sniedzes’; Staņislavs Gžibovskis z/s ‘Lācīši’)
13.20 – 14.00 Diskusijas

Esiet visi laipni gaidīti!

Būsim pateicīgi, ja savu ierašanos iepriekš apstiprināsiet,
zvanot Lidijai Vojevodai tālr. 63220288, 26494438


ERAF aktivitātes
Pievienots: 16.02.2011

Ar 2011.gada 1.janvāri APP "Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts" ir uzsākts jauns ERAF projekts

ERAF_logo.JPG

Eiropas Reģionālās attīstības fonda darbības programmas „Uzņēmējdarbība un inovācijas” 2.1. prioritātes „Zinātne un inovācijas” 2.1.1. pasākuma „Zinātne, pētniecība un attīstība” 2.1.1.1. aktivitātes „Atbalsts zinātnei un pētniecībai”

PROJEKTS

„ORGANISKAS IZCELSMES PRODUKTU IZVILKUMU UN TO IETEKMES IZPĒTE AUGKOPĪBĀ”

Nr. 2010/0313/2DP/2.1.1.1.0/10/APIA/VIAA/082


Projektu īsteno
APP Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts
sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības Universitāti un SIA Zinātniski pētnieciskā ražošanas firma „Intellectual resources”

Projektu līdzfinansē

Eiropas Reģionālās attīstības fonds

Projekta plānotās attiecināmās izmaksas ir LVL 111133.

Projekta īstenošanas ilgums 2011. gada 1. janvāris – 2013. gada 31. jūnijs

Projekta vispārīgais mērķis
Sekmēt zināšanu ieguvi un izplatīšanu par organiskas izcelsmes produktu izvilkumu kvalitāti un to pielietošanas iespējām, veicinot vietējo resursu ilgtspējīgu izmantošanu lauksaimniecībā Latvijā.

Projekta specifiskais mērķis
Izpētīt sešus organiskas izcelsmes produktu izvilkumus, dot bioķīmisko un mikrobioloģisko raksturojumu un novērtēt to ietekmi uz laukaugu un dārzeņu ražas veidošanos, paplašinot kūdras un slieku biohumusa pielietošanas iespējas.
Projekta ietvaros plānotas šādas aktivitātes
Pētniecība:
 • dažādos ekstrakcijas apstākļos iegūtu organiskas izcelsmes produktu: kūdras, biohumusa un to maisījuma (kūdras + biohumusa ) izvilkumu bioķīmiskā un mikrobioloģiskā izpēte;
 • kūdras, biohumusa un to maisījuma (kūdras + biohumusa ) izvilkumu ietekmes uz laukaugu un dārzeņu ražas formēšanos, tās kvalitāti un augsnes bioloģisko aktivitāti izpēte;
 • pētniecības rezultātu publiskas pieejamības nodrošināšana.

  Projekta rezultātā tiks radītas un uzkrātas jaunas zināšanas par organiskas izcelsmes produktu izvilkumu bioķīmiskajiem un mikrobioloģiskajiem rādītājiem, to ietekmi uz augu attīstību un procesiem augsnē. Visu radīto intelektuālo īpašumu paredzēts nodot valsts īpašumā. Projekta ietvaros iegūtai informācijai tiks nodrošināta publiska pieejamība.


Atvadu vārdi Irmai Celmai
Pievienots: 04.02.2011

Celma.JPG
(29.06.1921.-29.01.2011.)
Vēl tikai pieci mēneši un valsts emeritētā zinātniece, sarkanā āboliņu selekcionāre un visu zāļu pazinēja Dr. agr. Irma Celma būtu svinējusi savu deviņdesmito dzimšanas dienu. Liktenis ir lēmis citādāk un tagad Celmas kundzei aizejot pa Aizsaules taku, mēs varam vien ar apbrīnu un patiesu cieņu atcerēties viņas darbīgo un enerģijas pārpilno darba mūžu. Savu neatlaidību un izturību grūtību priekšā I. Celma apliecinājusi daudzreiz savā mūžā. Dzimusi Pirmā pasaules kara laikā Ukrainā Harkovā, divu gadu vecumā viņa kopā ar vecākiem atgriezās Rīgā. Studijas Jelgavā Lauksaimniecības akadēmijas Agronomijas fakultātē paiet Otrā pasaules kara gaisotnē. Tam seko bēgļu gaitas uz Kurzemi, kad Celmu ģimene uzsāk dzīvi Talsos. 1945. gadā I. Celma sāk strādāt Talsos Sēklu kvalitātes inspekcijā, bet no 1957. gada Stendes selekcijas un izmēģinājumu stacijā, turpinot Jāņa Lielmaņa iesākto āboliņa selekcijas darbu. Pateicoties Dr.agr. I. Celmas izcilajām oratores spējām un rakstnieces dotībām, viņa bija un vēl joprojām ir plaši pazīstama lauksaimnieku aprindās ar neskaitāmām lekcijām un vairākiem simtiem publikāciju. Viņa ir dāsni dalījusi savas zināšanas un prasmes katram. Viņas degsme neatstāja vienaldzīgus ne studentus, ne ministrus. Gandrīz četrdesmit piecos selekcijas stacijā nostrādātajos gados Celmas kundzi iepazinām ne tikai kā erudītu un enerģisku zinātnieci, bet, tāpat kā viņas abi bērni un četri mazbērni, izjutām gan mātišķu gādību, gan stingrību.
Šī lappuse Likteņa grāmatā ir pabeigta, un mēs no sirds sakām paldies par to darba un dzīves skolu, ko guvām, esot kopā.

Atvadīšanās no Dr. I. Celmas notiks Meža kapu kapličā Talsos 5. februārī plkst.13.00. Dziļa cieņā apliecinām līdzjūtību ģimenei.


ERAF aktivitātes
Pievienots: 13.12.2010

2010.gada 30.novembrī APP "Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts" noslēdza vienošanos ar Valsts Izglītības attīstības aģentūru par

ERAF_logo.JPG

Eiropas Reģionālās attīstības fonda darbības programmas „Uzņēmējdarbība un inovācijas” 2.1.1.1. aktivitāte „Atbalsts zinātnei un pētniecībai”


PROJEKTU

„Vietējās izcelsmes graudaugu sugu potenciāla izvērtēšana un šķirņu iegūšana izmantošanai īpašas diētiskas pārtikas produktu ieguvē”


Nr.2010/0273/2DP/2.1.1.1.0/10/APIA/VIAA/083


Projektu īsteno
APP Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts

Projektu līdzfinansē
Eiropas Reģionālās attīstības fonds

Sadarbības partneri
Latvijas Universitāte

Projekta plānotās attiecināmās izmaksas ir 207784 lati.

Projekta īstenošanas ilgums 2010.gada 1.aprīlis - 2013.gada 31.marts

Projekta vispārīgais mērķis
Vietējo resursu (graudaugu) pieejamības nodrošināšana un izmantošana uzņēmējdarbības un inovācijas veicināšanai

Projekta specifiskais mērķis
Latvijā audzētu graudaugu sugu selekcijas materiāla potenciāla izvērtēšana pēc to saimnieciskajiem un bioķīmiskajiem rādītājiem jaunu šķirņu ieguvei īpašas diētas pārtikas produktu ražošanai hronisku slimību prevencijai.

Projekta ietvaros plānotas šādas aktivitātes
1.Pētniecība
 • Rūpnieciskais pētījums:
 • Graudaugu šķirņu un līniju (genotipu) novērtēšana
 • Genotipa un audzēšanas apstākļu mijiedarbības novērtēšana
 • Bioloģiski aktīvo un veselībai nozīmīgo vielu noteikšana graudaugu perspektīvāko genotipu graudos
 • Eksperimentālā izstrāde:
 • Klīniskie pētījumi – graudaugu balastvielu un bioloģiski aktīvo vielu lomu hronisku slimību prevencijā novērtēšana, veicot klīniskos pētījumus ar testa maizes produktiem
  2.Pētniecības rezultātu publiskas pieejamības nodrošināšana
  3.Pētniecības rezultātu rūpnieciskā īpašuma tiesību nostiprināšana


  Projekta rezultātā tiks izstrādātas un reģistrētas jaunas graudaugu šķirnes, kas raksturosies ar īpašām kvalitatīvām un kvantitatīvām īpašībām un atbildīs īpašas diētas produktu prasībām un iegūtas jaunas zināšanas lauksaimniecības, veselības, uztura un pārtikas zinātnēs.


Sirsnīgi sveicam agronoma Jāņa Lielmaņa balvas laureātus!
Pievienots: 02.11.2010

18.oktobrī Latvijas Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmijā norisinājās J.Lielmaņa balvas pasniegšana. Konkursam tika izvirzīti trīs darbi - Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūts izvirza Dr.agr. I.Skrabuli, Dr.agr. G.Bebri, M.Ošu, B.Ozoliņu, L.Deveni un A.Legzdiņu par ilggadīgu un sekmīgu darbu jaunu kartupeļu šķirņu selekcijā, LLU aģentūras Zemkopības zinātniskais institūts izvirza Dr.agr. B.Jansoni par ilggadīgu darbu sarkanā āboliņa selekcijā, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts izvirza Mg.lauks. V. Strazdiņu par viņas ieguldījumu ziemas un vasaras kviešu selekcijā.

DSC_0056.JPG
J.Lielmaņa balvas 2010 laureāti

Konkursam iesniegtos darbus vērtēja divi anonīmi eksperti pēc iepriekš izstrādātas kritēriju veidlapas un, saskaņā ar viņu atzinumu, visi darbi ir bijuši ļoti augstas kvalitātes, turklāt otrās – trešās vietas ieguvēju vērtējums atšķīrās tikai par vienu punktu. Ņemot vērā situāciju tika ierosināts apvienot otro un trešo pakāpi. Turklāt pirmās pakāpes iegūto punktu pārsvars pār citām vietām bija salīdzinoši mazs, tāpēc tika apbalvoti visi zinātnieki, kuri iesnieguši darbus.

ESF ERAF CORE
MEKLĒT:

AKTUĀLI.


JAUNUMI.

VSGI @ TWITTER.

KĀ MŪS ATRAST.

Adrese: "Dižzemes", p/n Dižstende, Lībagu pag., Talsu nov., LV-3258.

Skatīt Stendes Graudaugu selekcijas institūts. lielākā kartē
Kontakti:
Tel. 63291288
Fakss: 63291289
E-pasts: stende.selekcija@apollo.lv
*