logo
social
Informācija no "Dobeles dzirnavnieka"
Pievienots: 29.06.2015

Meklē iespējas sākt cieto kviešu audzēšanu Latvijā
Otrdien, 30. jūnijā, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtā Talsu novada Dižstendē eksperti spriedīs par iespēju audzēt cietos kviešus Latvijā, tādējādi paplašinot vietējo kultūraugu klāstu un sniedzot iespēju dažādu produktu ražošanai izmantot vietējo izejvielu. Šogad audzēšanai Latvijas apstākļos tiek testētas 7 dažādas vasaras cieto jeb durum kviešu šķirnes.
 
Viens no idejas iniciatoriem, AS “Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils stāsta: “Dobeles dzirnavnieks kopš 2012.gada ražo cieto kviešu makaronus. Labprāt iepirktu cietos kviešus, kas ir augstvērtīgu makaronu galvenā izejviela, no mūsu pašu zemniekiem, taču pagaidām tas nav iespējams. Aktīvi dalāmies ar savām zināšanām un līdzdarbojamies izpētē, lai šo kultūraugu sāktu audzēt tepat Latvijā. Sadarbībā ar institūtu eksperimentējam jau otro gadu un rezultāti būs zināmi rudens pusē”. “Dobeles dzirnavnieka” vajadzībām patlaban aptuveni nepieciešamais cieto kviešu daudzums ir 30 tūkst. tonnas gadā.    
 
Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta Selekcijas nodaļas vadītāja Vija Strazdiņa stāsta, ka šogad tiek izmēģinātas divas Polijā un piecas Vācijā selekcionētas vasaras cieto kviešu šķirnes. “Salīdzinoši tuvās Eiropas valstīs, piemēram, Polijā, Vācijā, Čehijā, šis kultūraugs tiek audzēts, attiecīgi mums ir iespēja meklēt šķirni, kas veiksmīgi varētu augt arī Latvijas klimatiskajos apstākļos. Būtiski, ka šķirņu veidošana attīstās – kas nebija iespējams pirms gadiem 10, šodien kļuvis par pieejamu un vispārzināmu praksi. Lai nodrošinātu Latvijas ražotājiem vietējās izejvielas, noteikti ir vērts mēģināt un eksperimentēt.”
 
Šogad tiek testētas 7 vasaras cieto kviešu šķirnes: Floradur, Fabulus, Duraflafvos, Malvadur, Miradux, SMH-87, SMH-230. Oktobrī eksperti sniegs vērtējumu, vai kāda no šķirnēm varētu būt piemērota audzēšanai Latvijā un kāda būtu optimālā kviešu audzēšanas tehnoloģija. Kviešu kvalitāti raksturo tādi rādītāji, kā proteīns, lipekļa daudzums un kvalitāte (lipekļa indekss), krišanas skaitlis (cietes kvalitāte) un tilpummasa. Tieši cietajiem kviešiem būtiskas īpašības ir stiklainība un zeltainība, ko nosaka papildus iepriekšējiem parametriem.
 
2015. gada 30. jūnijā plkst. 9:30 Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūtā Talsu novada Dižstendē norisināsies “Lauku dienas 2015”, kurās uz tematisko pasākumu veltītu kviešiem “Jaunas atziņas un idejas kviešu audzētājiem” tiek aicināti arī lauksaimnieki, mediji un citi interesenti. Pasākuma programma pieejama http://www.stendeselekcija.lv/?ucat=1
 
Papildu informācija
 
Ineta Kārkla, AS “Dobeles dzirnavnieks” iepirkumu vadītāja
e-pasts: ineta@dzirnavnieks.lv, tel. + 371 20313635 
 
Maija Brikmane, AS „Dobeles dzirnavnieks” mārketinga vadītāja
e-pasts: maija@dzirnavnieks.lv, tel. + 371 29103005
 
Evita Bille, AS „Dobeles dzirnavnieks” sabiedrisko attiecību konsultante
e-pasts: evita.bille@ka.lv, tel: + 371 67201460, + 371 29448051


Darba laiks svētkos
Pievienots: 15.06.2015LAUKU DIENAS 2015
Pievienots: 10.06.2015
7. aprīlī pie mums norisināsies SIA AnAgro seminārs "Kukurūza un zālāji. Kvalitatīva mēslošana un inovatīvi produkti"
Pievienots: 31.03.2015Pētnieces Vijas Strazdiņas lekciju materiāli
Pievienots: 10.03.2015

Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta pētnieces Vijas Strazdiņas izstrādātās prezentācijas:


Paldies visiem, kas apmeklēja semināru "Zinātnieka skatījums un piedāvājums Latvijas lauksaimniecībai"
Pievienots: 13.02.2015

PALDIES visiem, kas apmeklēja semināru "Zinātnieka skatījums un piedāvājums Latvijas lauksaimniecībai"
Prezentācija par pākšaugiem, pieejama šeit.
Prezentācija par vējauzām, pieejama šeit.
 


Aicinām uz semināru “Zinātnieka skatījums un piedāvājums Latvijas lauksaimniecībai” 11. februārī, plkst. 9.30
Pievienots: 03.02.2015Aicina atsaukties brīvprātīgos dalībai klīniskā pētījumā
Pievienots: 09.01.2015

Aicina atsaukties brīvprātīgos dalībai klīniskā pētījumā tos, kuri zina, ka viņi ir iekaisīgo zarnu slimību (Krona, kolīta u.c.) pacienti, vai arī tos, kuri gribētu noskaidrot, vai šīs slimības nav viņus skārušas. (Aicinām šo informāciju nodot arī citiem potenciālajiem pētījuma dalībniekiem.)
Vēl nepieciešami 50 brīvprātīgie pētījuma dalībnieki.
Klīniskā pētījuma mērķis ir noskaidrot, vai augstvērtīgu kailgraudu auzu produktu lietošana spēj mazināt iekaisīgo zarnu slimību simptomus, iekaisuma aktivitāti, uzzināt, kā izmainās pētījuma dalībnieku pašsajūta regulāri lietojot auzu produktus.
Skatīt tālāk  bukletu un informāciju  dalībniekiem.

ESF ERAF CORE
MEKLĒT:

AKTUĀLI.


JAUNUMI.

VSGI @ TWITTER.

KĀ MŪS ATRAST.

Adrese: "Dižzemes", p/n Dižstende, Lībagu pag., Talsu nov., LV-3258.

Skatīt Stendes Graudaugu selekcijas institūts. lielākā kartē
Kontakti:
Tel. 63291288
Fakss: 63291289
E-pasts: stende.selekcija@apollo.lv
*